97.7 Max FM

97.7 Max FM


Thursday, February 7, 2019

Terriers Take Opener

Owen Sound | by Fred Wallace  
Feb 7/19 Bayshore Broadcasting Morning Sports


Ontario Hockey League

Kitchener Rangers 8 Erie Otters 4
Sudbury Wolves 4 Sault Ste. Marie Greyhounds 2

 

Rangers 8 Otters 4

Joseph Garreffa scored 3 goals and set up another for the Rangers who move to within 1 point of Owen Sound for 5th in the Western Conference.

Rickard Hugg scored twice for Kitchener while Donovan Sebrango, Michael Vukojevic and Greg Meireles rounded out the attack. 

Former Attack defender Cole Cameron was +4 for Kitchener

Petr Cajka led the Otters with two goals while Gera Poddubnyui had a goal and Jamie Drysdale also scored for Erie who remain 9th in the Western Conference.




Wolves 4 Greyhounds 2

Owen Robinson scored twice for Sudbury while Ukko Pekka Luukkonen made 37 saves for the Wolves

Adam Ruzicka & McCauley Carson also scored for Sudbury who are 3rd in the Eastern Conference.

Jordan Sambrook & Jaromir Pytlik scored for the Greyhounds

Sault Ste Marie leads the West Division by 4 points over Saginaw.
 


Today

Owen Sound Attack at Barrie Colts

You can hear the Attack & Colts live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio

Broadcast time is 7 p.m.

Tomorrow, the Attack are at London to face the Knights


Oshawa Generals at Hamilton Bulldogs, 10:30 a.m.
Mississauga Steelheads at Niagara IceDogs, 7 p.m.
Flint Firebirds at North Bay Battalion, 7 p.m.
Ottawa 67's at Peterborough Petes, 7:05 p.m.
Saginaw Spirit at Windsor Spitfires, 7:05 p.m.
 


WESTERN CONFERENCE

London Knights          49 36 7 5 1 78
Sault Greyhounds      51 33 12 5 1 72
Saginaw Spirit             50 32 14 2 2 68
Guelph Storm              50 27 13 6 4 64
Owen Sound Attack   50 24 22 2 2 52
Kitchener Rangers     50 24 23 3 0 51
Sarnia Sting                 52 22 23 5 2 51
Windsor Spitfires        52 21 27 3 1 46
Erie Otters                   50 20 28 1 1 42
Flint Firebirds               52 9 40 3 0 21


EASTERN CONFERENCE

Ottawa 67's                  51 38 9 3 1 80
Niagara IceDogs         50 32 11 7 0 71
Sudbury Wolves          50 31 16 2 1 65
Oshawa Generals       51 30 18 3 0 63
Miss Steelheads         50 23 21 5 1 52
Peterborough Petes   50 24 24 1 1 50
North Bay Battalion     51 23 24 2 2 50
Hamilton Bulldogs       51 23 24 3 1 50
Barrie Colts                  49 21 25 2 1 45
Kingston Frontenacs   51 12 38 1 0 25




Kia CHL Top 10 Rankings – Week 20:

Rouyn-Noranda Huskies (44-7-0-1)
Prince Albert Raiders (43-7-0-2)
London Knights (36-7-5-1)
Ottawa 67's (38-9-3-1)
Drummondville Voltigeurs (37-10-2-0)
Baie-Comeau Drakkar (37-10-2-1)
Everett Silvertips (37-12-1-1)
Halifax Mooseheads (36-11-2-1)
Rimouski Oceanic (34-14-3-0)
Niagara IceDogs (32-11-7-0)


Honourable Mention:

Vancouver Giants (34-13-2-1)
Sault Ste. Marie Greyhounds (33-11-5-1)
Saskatoon Blades (31-13-8-0)





PJHL Carruthers Division Quarterfinals

Orillia Terriers 5 Penetanguishene Kings 4 (OT)

Nicholas Holenski scored the game winner for the Terriers 15 minutes into overtime

Kyle Heitzner who played in the OHL for Barrie had 2 goals & 3 points to lead Orillia who won the series opener on the road.

Game 2 in the series is Friday, again in Penetanguishene
 


Period 1
Penetang - Andrew Snowden (Colin Elder, Brady Enman) 0:39
Orillia - Nevin King (Owen King, Matt Priest) 4:52
Orillia - Kyle Heitzner (Will Prentice, Calan Tanzi-Foshay) 17:52

Period 2
Orillia - Kyle Heitzner (Will Prentice, Calan Tanzi-Foshay) 6:06
Orillia - Will Prentice (Kyle Heitzner, Calan Tanzi-Foshay) 8:51
Penetang - Trenton Micks (Braedon Dorion, Ben Sly) 19:42

Period 3
Penetang - Trenton Micks (power play) (Ben Sly, Cam Cochrane) 5:17
Penetang - Braedon Dorion (Brady Enman, Trenton Micks) 19:35

Overtime
Orillia - Nicholas Holenski (Christopher Brown) 15:47


Tonight

Stayner Siskins at Schomberg Cougars
( Stayner leads the best of 7; 1-0 )
7:30 pm




PJHL Pollock Division Quarterfinal

Kincardine Bulldogs at Mitchell Hawks  ( postponed due to weather & road conditions )
( Kincardine leads the best of 7; 2-1 )

Game 4 will be Friday night at 8:25 pm in Kincardine

Game 5 will be Sunday afternoon in Mitchell





Greater Metro Junior Hockey League

Bradford Bulls 5 South Muskoka Shield 4 (SO)

Mitchell Devins-Cann scored the shootout winner

Patrik Racek scored twice for South Muskoka

Tonight, the Knights of Meaford will host South Muskoka at the Meaford & St Vincent Community Centre


1st Period
08:43 South Muskoka Samuel Rychvalsky  (Unassisted)
15:18 Bradford Bulls Anton Trublin  (Ryan Jagielski, Allister O'Hagan)
16:36 South Muskoka Short Handed - Patrik Racek  (Unassisted)

2nd Period
01:36 South Muskoka Hikaru Kinowaki  (Erik Wafer, Felix Theander)
06:09 Bradford Bulls Allister O'Hagan  (Frederik Gildsig, Tyler Richardson)

3rd Period
15:19 Bradford Bulls Anton Trublin  (Sean Nottle, Frederik Gildsig)
15:26 South Muskoka Power Play - Patrik Racek  (Felix Theander, Hikaru Kinowaki)

19:04 Bradford Bulls Allister O'Hagan  (Christopher Hunt, Mitchell Devins-Cann)
Shootout
20:00 Bradford Bulls  Mitchell Devins-Cann 


 

North Division

Bradford Rattlers 36 31 4 0 1 63
Ville-Marie          37 27 10 0 0 54
Temiscaming      38 25 10 0 3 53
New Tecumseth 38 21 14 0 3 45
Almaguin            37 19 16 0 2 40
West Nipissing 38 18 17 0 3 39
Knights of Meaford 37 17 17 0 3 37
Bradford Bulls 36 15 17 0 4 34
South Muskoka 37 13 22 0 2 28
Ottawa              30 4 24 0 2 10


South Division

St. George 40 37 3 0 0 74
Tillsonburg 38 30 7 0 1 61
Windsor 39 25 12 0 2 52
Kingsville 38 23 14 0 1 47
Niagara-Lake 38 20 16 0 2 42
North York 39 19 19 0 1 39
Oshawa 39 19 20 0 0 38
Niagara 38 18 19 0 1 37
Northumberland 38 17 21 0 0 34
Tottenham 39 13 21 0 5 31
Toronto 39 9 27 0 3 21
London 38 3 33 0 2 8





Brokerlink Insurance Grey Bruce Major Curling League Playoffs

at Owen Sound Blue Water Curling Club

" T " Flight

Brett McAllister 10 Scott Davidson 3
Al Hutchinson 10 Don Bartley 3


" B " Flight

Shawn Kaufman 6 Wade Walsh 4 
Steve Gregg 4 Mike Hamer 3


The Quarterfinal Round is scheduled for Wednesday at the Tara Curling Club

Don Bartley vs Shawn Kaufman 
Scott Davidson vs Mike Hamer

The 2 Winners advance to Semi finals in Chesley February 17th

Brett McAllister and Al Hutchinson have earned their berths in the semifinals
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc