97.7 Max FM

97.7 Max FM


Friday, February 21, 2020

Riverhawks & Mustang Win BAA Curling

Owen Sound | by Fred Wallace  
Feb 21/20 Bayshore Broadcasting Sports
courtesy Bluewater Athletics 


Ontario Hockey League

London Knights 4 Windsor Spitfires 2
Flint Firebirds 4 Niagara IceDogs 0
Barrie Colts 6 Saginaw Spirit 5  (OT)
North Bay Battalion 6 Ottawa 67's 2
Hamilton Bulldogs 3 Peterborough Petes 1
 


Knights 4 Spitfirs 2

Liam Foudy’had a 3 point game as the Knights officially clinched their spot in the postseason for the 19th consecutive season

Jonathan Gruden, Connor McMichael & Alec Regula also scored for London who have won 4 in a row.

Cole Purboo & Wyatt Johnston scored for the Spitfires who have lost 2 in a row after sweeping their Eastern road swing last weekend



Firebirds 4 IceDogs 0

Anthony Popovich stopped 25 shots as the Firebirds won their 14th straight game and moved into 1st place in the West Division.

Evgeniy Oksentyuk scored twice for Flint while Braeden Kressler and Owen Sound native Connor Roberts added singles.

Former Attack netminder Andrew MacLean faced 44 attempts in net for the IceDogs who have lost 13 straight games.
 


Colts 6 Spirit 5  (OT)

Former Spirit forward Ethan Cardwell scored the game winner for the Colts.

Another former Spirit forward Nicholas Porco, Ryan Del Monte, Anthony Tabak, Josh Nelson & Aidan Brown also scored for Barrie who have won 2 in a row and 7 of their last 10.

Dalton Duhart, Josh Bloom, former Colt Ryan Suzuki, captain Damien Giroux & Blade Jenkins scored for Saginaw who fall to 4th in the Western Conferenc estandings



Battalion 6 67's 2

Luke Moncada had a hat trick as the Battalion scored a massive upset.

James Mayotte, Alex Christopoulos and Chad Denault also scored for North Bay who are 20th & last in the OHL overall standings

Joe Vrbetic made 28 saves for the win

Jack Beck, Jack Quinn scored for the 67's who have lost  straight for the first time this season



Bulldogs 3 Petes 1

Marco Costantini stopped 37 shots to post the win.

Liam Van Loon, Nathan Staios & Jan Mysak scored for Hamilton.

Nick Robertson had the lone goal for the Petes.
 


Tonight

Oshawa Generals at Kingston Frontenacs    7 pm
Flint Firebirds at Mississauga Steelheads      7 pm
Saginaw Spirit at Sudbury Wolves                   7:05 pm
Ottawa 67's at Sault Ste Marie Greyhounds  7:07 pm
London Knights at Guelph Storm                    7:30 pm
Erie Otters at Kitchener Rangers                     7:30 pm


The Owen Sound Attack host the Erie Otters Saturday night and Sunday afternoon at the Harry Lumley-Bayshore Community Centre.

The Attack are 7th in the Western Conference, 2 points up on Erie


WESTERN CONFERENCE

XLondon              54 38 14 1 1 78
Flint                    55 36 17 1 1 74
Kitchener   55 34 14 5 2 75
Saginaw            55 34 16 3 2 73
Windsor    54 32 17 5 0 69
Guelph               54 28 19 2 5 63
Owen Sound     54 26 21 4 3 59
Erie                     54 23 20 4 7 57
Sault Ste Marie 56 25 28 2 1 53
Sarnia                 56 19 31 5 1 44


EASTERN CONFERENCE

X Ottawa            53 42 10 0 1 85
Sudbury              55 29 25 1 0 59
X Peterborough 57 33 21 2 1 69
Oshawa              54 28 18 4 4 64
Barrie                  54 26 23 3 2 57
Hamilton             56 24 25 6 1 55
Mississauga       55 24 26 4 1 53
Niagara     56 17 34 4 1 39
Kingston             54 17 33 2 2 38
North Bay           55 14 38 3 0 31

 

The Ontario Hockey League today announced that two clubs will have the opportunity to make formal bid presentations to host the 2021 Memorial Cup presented by Kia.

The Oshawa Generals and Soo Greyhounds each submitted their Memorial Cup presented by Kia Standard Application Forms prior to the February 10 deadline, and have advanced to the next stage of the bid process for the right to host the 103rd edition of the Canadian Hockey League's prestigious National Championship.

The Generals are in the running to host the event for the first time since 1987, a year that saw the WHL's Medicine Hat Tigers win their second of back-to-back titles with a 6-2 win over the host Generals at the Oshawa Civic Auditorium. The Generals have won a total of five Memorial Cup championships in addition to an OHL record 13 Robertson Cup titles in franchise history. They last raised the Memorial Cup in 2015 following a 2-1 overtime win over the WHL's Kelowna Rockets in Quebec City.

The Greyhounds are vying to host for the first time since 1993, a year that saw them cap back-to-back OHL Championships in 1991 and 1992 with a Memorial Cup crown on home ice following a 4-2 win over the Peterborough Petes at the Sault Memorial Gardens. The Greyhounds also served as joint hosts with the Sudbury Wolves for the 1978 Memorial Cup that was won by the WHL's New Westminster Bruins.

Both clubs will present before a 2021 Memorial Cup Site Selection Committee in mid-April.

The successful host centre for the 2021 Memorial Cup Presented by Kia will be announced in early May, following which the delegates of the successful bid applicant will travel to Kelowna, British Columbia in time for the 2020 Memorial Cup presented by Kia which takes place May 21-31.

The 2021 Memorial Cup presented by Kia will take place May 20-30 featuring the League champions from the Ontario Hockey League, the Western Hockey League and the Quebec Major Junior Hockey League, along with a host team from the OHL.

2021 Memorial Cup Presented by Kia Key Dates:

Mid-April 2020: Formal bid presentations to be made to the 2021 Memorial Cup Site Selection Committee.

Early May 2020: Announcement of the host site for the 2021 Memorial Cup presented by Kia.

May 21-31, 2020: 2020 Memorial Cup presented by Kia in Kelowna, BC.

May 20-30, 2021: 2021 Memorial Cup presented by Kia.

For more information please visit chlmemorialcup.ca.


 

Kia CHL Top 10 Rankings – Week 22

Ottawa 67's (42-9-0-1)
Sherbrooke Phoenix (43-8-3-1)
Portland Winterhawks (39-8-3-4)
Moncton Wildcats (41-12-1-0)
Edmonton Oil Kings (37-9-6-3)
Chicoutimi Sagueneens (37-11-4-1)
Everett Silvertips (36-12-3-1)
London Knights (37-14-1-1)
Rimouski Oceanic (35-14-3-4)
Flint Firebirds (35-17-1-1)

Honourable Mention:

Kitchener Rangers (34-14-5-2)
Lethbridge Hurricanes (34-14-2-5)
Saginaw Spirit (34-16-2-2)




PJHL Carruthers Division Quarterfinals

Stayner Siskins 5 Midland Flyers 4
( Stayner wins the best of 7; 4-1  )

 Schomberg Cougars 3 Orillia Terriers 1
( The best of 7 series is tied 3-3  )



Siskins 5 Flyers 4

Matthew Maidens had a 3 point game for the Siskins.

Stayner wins the series in 5 games & will join Alliston and Penetanguishene in the Final 4


Period 1
Stayner - Kevin Shuttleworth (Tanner Hicks) 3:52
Midland - Luke Charlebois (power play) (Josh Quinn, Brody Schneider (AP)) 6:10
Stayner - Gavin Mikaczo (Aidan Desforges, Caleb Minns) 18:12

Period 2
Stayner - Kyle Linney (Matthew Maidens, Darius Kondrotas) 5:17
Stayner - Matthew Maidens (Darius Kondrotas, Kyle Linney) 5:55
Midland - Dawson Matwijec (Bryce Steele) 10:54
Stayner - Tanner Hicks (Matthew Maidens, Vito Sica) 14:04
Midland - Casey Stevens (Luke Charlebois, Jackson Durant) 15:33

Period 3
Midland - Broderick Black (power play) (unassisted) 7:54
 


Cougars 3 Terriers 1

Harris Goan scored twice for the Cougars 

The best of 7 series is tied 3-3.

Game 7 is Saturday in Orillia


Period 1
(no scoring)

Period 2
Schomberg - Connor Childerhose (power play) (Quinn Godfrey, Trevor Dungey) 1:48
Orillia - Owen King (unsuccessful penalty shot) 10:35
Schomberg - Harris Goan (short handed) (Spencer Ripley) 19:51

Period 3
Schomberg - Harris Goan (power play) (Cameron Robinson, Alex Cordeiro) 12:56
Orillia - Josh Brown (extra attacker) (Jack Beck, Noah Rowland) 16:13



The Pollock Division Semifinal series between the Kincardine Bulldogs and the Wingham Ironmen begins tonight in Wingham

Game one is an 8 pm start
 

Wingham Ironmen vs Kincardine Bulldogs

Fri Feb 21 Kincardine Bulldogs at Wingham Ironmen 8 p.m.
Sat Feb 22 Wingham Ironmen at Kincardine Bulldogs 7:30 p.m.
Sun Feb 23 Kincardine Bulldogs at Wingham Ironmen  3 p.m.
Thr Feb 26 Wingham Ironmen at Kincardine Bulldogs 8:30 p.m.
Fri Feb 28 Kincardine Bulldogs at Wingham Ironmen  8 p.m. 
Sat Feb 29 Wingham Ironmen at Kincardine Bulldogs7:30 p.m. 
Sun Mar 1 Kincardine Bulldogs at Wingham Ironmen  3 p.m. 

 

Mount Forest Patriots vs. Mitchell Hawks

Wed Feb 19 Mitchell Hawks 2 at Mount Forest Patriots 5

Sat Feb 22 Mount Forest Patriots at Mitchell Hawks 7:15 p.m.
Sun Feb 23 Mitchell Hawks at Mount Forest Patriots 7:30 p.m.
Wed Feb 25 Mount Forest Patriots at Mitchell Hawks 9 p.m.

Sat Feb 29 Mitchell Hawks at Mount Forest Patriots 8 p.m.
Sun Mar 1 Mount Forest Patriots at Mitchell Hawks 3:10 p.m.
Wed Mar 4 Mitchell Hawks at Mount Forest Patriots 8:30 p.m.


 

Ontario Junior Hockey League

Brantford 99'ers 5 Buffalo Jr Sabres 3

Former Barrie Colt Jake Partridge had a 3 point game for Brantford

Tonight, the Collingwood Colts host the Toronto Patriots

Saturday afternoon, the Colts host Stouffville to conclude their regular season
 

Period 1
Brantford - Nick McHugh (power play) (Liam Stevens, Kyle Bollers) 5:32
Brantford - Michael Palandra (unassisted) 15:16

Period 2
Brantford - Kyle Bollers (Jake Partridge, Ryan Mulholland) 2:22
Buffalo - Alex Stinis (Nolan Gorecki, Jeremy Swartz) 17:13

Period 3
Buffalo - Colby Seitz (Sutter Donegan, Tyler McNeil) 8:55
Buffalo - Seth Benson (Michael Craig) 12:03
Brantford - Jacob Ball (power play) (Nick McHugh, Jake Partridge) 16:54
Brantford - Jake Partridge (empty net) (Kyle Bollers, Nick McHugh) 19:58
 


Tonight

Toronto Patriots at Collingwood Colts

7:30 pm at the Eddie Bush Memorial Arena


Milton Menace at Pickering Panthers            7:30 PM
Stouffville Spirit at Markham Royals                         7:30 PM
Wellington Dukes at Trenton Golden Hawks 7:30 PM
Mississauga Chargers at St Michaels Buzzers 7:30 PM
Aurora Tigers at Burlington Cougars              7:30 PM
Cobourg Cougars at Lindsay Muskies          7:40 PM
Brampton Admirals at Whitby Fury                8:00 PM


North Division

xPickering 52 30 18 2 2 64
xCollingwood 52 25 17 1 9 60
Stouffville 52 26 19 4 3 59
Markham 52 24 23 0 5 53
Aurora             52 7 41 0 4 18


West Division

xOakville 52 38 8 2 4 82
xBurlington 53 33 12 3 5 74
xBuffalo 52 30 17 1 5 66
Georgetown 53 24 20 4 5 57
Brantford 53 28 24 0 1 57
Milton  52 16 27 4 5 41


South Division

xJr Canadiens 53 37 10 2 4 80
xTor Patriots 52 31 16 0 5 67
xSt Michaels 53 28 18 2 5 63
xNorth York 54 21 25 4 4 50
Mississauga 52 17 31 1 3 38
Brampton 51 16 31 2 2 36


East Division

xWellington 52 41 9 2 0 84
xTrenton 53 40 10 1 2 83
xWhitby 53 20 27 1 5 46
xCobourg 53 20 27 3 3 46
Lindsay 52 5 42 1 4 15





Greater Metro Junior Hockey League Playoffs

North Quarterfinals

Bradford Rattlers 2 New Tecumseth Civics 1
( The Rattlers lead the best of 3; 1-0 )


Ville-Marie Pirates 4 Almaguin Spartans2
( The Pirates lead the best of 3; 1-0 )

 

South Quarterfinals

North York Renegades 13 London Lakers 3
( The Renegades lead the best of 3 series; 1-0 )


St George Ravens 11 Toronto Predators 0
( The Ravens lead the best of 3; 1-0 )


 

Rattlers 2 Civics 1

Georgii Larshin scored the game winner for the Rattlers late in the 1st period.

Ethan Salter had the goal for the Civics

The Rattlers lead the best of 3; 1-0

 

1st Period
03:38 New Tecumseth Ethan Salter  (Vadim Tsyrkunov, Riley Nadeau)
14:19 Bradford Rattlers Vojtech Pfeifer  (Marek Martika)
18:09 Bradford Rattlers Georgii Larshin  (Marek Martika, Oleg Grishatov)

2nd Period
No goals scored.

3rd Period
No goals scored.


Tonight

North Quarterfinals

Ville-Marie Pirates at Almaguin Spartans
( Ville-Marie leads the best of 7; 1-0 )
7:30 pm


West Nipissing Lynx at Temiscaming Titans
( Game 1 of a best of 3 series )
8 pm


South Quarterfinals

Kingsville Kings at Northumberland Stars
( Game 1 of a best of 3 )
8 pm




WOAA " AA " Quarterfinals

Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  
( Tillsonburg leads the best of 7; 3-1 )
8:30 pm at the Plex


Seaforth Centenaires at Clinton Radars  
( The best of 7 is tied 2-2 ) 
8:30 pm

 

WOAA " A " Semifinals

Lucknow Lancers at Tavistock Royals  
( Game 1 of a best of 7 )
8:30 pm


Milverton 4 Wheel Drives at Elora Rocks 
( Game 1 of a best of 7 )
8:30 pm




Ontario Senior Men's Curling Championship

at St Thomas Curling Club

Team Wilson ( Oakville ) 9 Team Hutchinson ( Blue Water Curling Club ) 3
Team Hutchinson ( Blue Water Curling Club ) 5 Howard Rajala ( Rideau ) 4

The Hutchinson rink which includes Don Shane, Daryl Shane and Kevin Daniel is 2 & 2

Today

10 am Team Hutchinson ( Owen Sound Blue Water ) vs Team Armstrong ( Ingersoll )
7 pm  Team Hutchinson ( Owen Sound Blue Water ) vs Gordon Norton ( Oshawa )



Bluewater Varsity Girls Curling Playoffs

at Owen Sound Blue Water Curling Club

Final

Walkerton Riverhawks 6 Saugeen District Royals 4


Semifinal

Saugeen District Royals 10 Kincardine District Knights 0


Elimination

Kincardine District Knights  9 Sacred Heart Crusaders 6


Preliminary

Walkerton Riverhawks 7 Kincardine District Knights 6
Saugeen District Royals 8 Sacred Heart Crusaders 4
 


Bluewater Varsity Boys Curling Playoffs

at Owen Sound Blue Water Curling Club

Final

St. Mary's Mustangs 11 Grey Highlands Lions 6


CWOSSA B Qualifier

Sacred Heart Crusaders 8 Grey Highlands Lions 1


Elimination

Sacred Heart Crusaders 8 Walkerton Riverhawks 7


Preliminary

Grey Highlands Lions 11 Walkerton Riverhawks 7
St. Mary's Mustangs 10 Sacred Heart Crusaders 3




Bluewater Senior Boys Basketball Playoffs

at Walkerton District Community School

Championship

St. Mary's Mustangs 50 Georgian Bay Thunder 41


Semifinals

St. Mary's Mustangs 62 Walkerton Riverhawks 56
Georgian Bay Thunder 59 Saugeen District Royals 38




Bluewater Junior Boys Basketball Playoffs

at Walkerton

Championship

Sacred Heart Crusaders 56 John Diefenbaker Trojans 40


Semifinals

Sacred Heart Crusaders 70 St. Mary's Mustangs 42
John Diefenbaker Trojans 47 Owen Sound District Wolves 44




WBSC Under 18 Fastball Championship

at New Zealand

7:30 pm Canada vs South Africa

The Softball Canada entry includes Owen Rahn of Durham, Jackson Pegelo from Cargill & Hepworth's Matthew Weiler



Ladies Volleyball

Bruce Wild CFP 8 Samli Law 0
Jesco Builders 7  Tin Man Aluminum 1
Carson’s Camp 6 Vanwycks 2



Minor Hockey

OMHA Midget

The Chatsworth Moggie Valley Timber Rebels & the Drayton Defenders tied 2-2

Hunter Schultz.had both goals for Moggie Valley Timber

The 6 point series is tied 4-4




Big Brothers-Big Sisters of Grey Bruce invite you to Boston Pizza TODAY.

$2 from any medium pizza & $3 from any LARGE pizza purchased TODAY will be donated to Big Brothers-Big Sisters Grey Bruce.

Remember to pick up your team registration packages at Big Brothers-Big Sisters office at the Harmony Centre or here at Bayshore Broadcasting for Bowl for Kids Sake which is March 6th & 7th at The Bowling Alley
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc