97.7 Max FM

97.7 Max FM


Sports > Schedule


Scotties Tournament of Hearts

at Moose Jaw, Saskatchewan

1:30 pm

Manitoba (8-1) vs Wild Card (8-1)
British Columbia (4-5) vs Canada (4-5)
Prince Edward Island (5-4) vs Northern Ontario (6-3)
Ontario (8-1) vs Saskatchewan (5-4)


7:30 pm

British Columbia vs Saskatchewan 
Northern Ontario vs Wild Card
Ontario vs Manitoba 
Canada vs Prince Edward Island 




Ontario Senior Men's Curling Championship

at St Thomas Curling Club

10 am Team Hutchinson ( Owen Sound Blue Water ) vs Team Armstrong ( Ingersoll )
7 pm  Team Hutchinson ( Owen Sound Blue Water ) vs Gordon Norton ( Oshawa )



National Basketball Association

Phoenix Suns at Toronto Raptors 7:30 PM
Cleveland at Washington 7:00 PM
Dallas at Orlando 7:00 PM
Indiana at New York 7:30 PM
Denver at Oklahoma City 8:00 PM
Boston at Minnesota 8:00 PM
San Antonio at Utah 9:00 PM
New Orleans at Portland 10:30 PM
Memphis at Los Angeles Lakers 10:30 PM
 


National Hockey League

Boston Bruins at Calgary Flames 9:00 PM
Minnesota Wild at Edmonton Oilers  9:00 PM
New York Rangers at Carolina 7:00 PM
Detroit at New York Islanders  8:00 PM
Nashville at Chicago  8:30 PM
St. Louis at Dallas 8:30 PM
Colorado at Anaheim 10:00 PM



Ontario Hockey League

Oshawa Generals at Kingston Frontenacs    7 pm
Flint Firebirds at Mississauga Steelheads      7 pm
Saginaw Spirit at Sudbury Wolves                   7:05 pm
Ottawa 67's at Sault Ste Marie Greyhounds  7:07 pm
London Knights at Guelph Storm                    7:30 pm
Erie Otters at Kitchener Rangers                     7:30 pm
The Owen Sound Attack host the Erie Otters Saturday night & Sunday afternoon



Ontario Junior Hockey League

Toronto Patriots at Collingwood Colts

7:30 pm at the Eddie Bush Memorial Arena

Saturday afternoon, the Colts host Stouffville


Milton Menace at Pickering Panthers            7:30 PM
Stouffville Spirit at Markham Royals                         7:30 PM
Wellington Dukes at Trenton Golden Hawks 7:30 PM
Mississauga Chargers at St Michaels Buzzers 7:30 PM
Aurora Tigers at Burlington Cougars              7:30 PM
Cobourg Cougars at Lindsay Muskies          7:40 PM
Brampton Admirals at Whitby Fury                8:00 PM
 


PJHL Pollock Division Semifinal

Kincardine Bulldogs at Wingham Ironmen 
( Game 1 of a best of 7 )
8 p.m.




Greater Metro Junior Hockey League Playoffs

North Quarterfinals

Ville-Marie Pirates at Almaguin Spartans
( Ville-Marie leads the best of 3; 1-0 )
7:30 pm

 

West Nipissing Lynx at Temiscaming Titans
( Game 1 of a best of 3 series )
8 pm
 


South Quarterfinals

Kingsville Kings at Northumberland Stars
( Game 1 of a best of 3 )
8 pm




WOAA " AA " Quarterfinals

Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  
( Tillsonburg leads the best of 7; 3-1 )
8:30 pm at the Plex


Seaforth Centenaires at Clinton Radars  
( The best of 7 is tied 2-2 ) 
8:30 pm

 

WOAA " A " Semifinals

Lucknow Lancers at Tavistock Royals  
( Game 1 of a best of 7 )
8:30 pm

Milverton 4 Wheel Drives at Elora Rocks 
( Game 1 of a best of 7 )
8:30 pm



National Lacrosse League

Toronto Rock at Halifax Thunderbirds

6 pm
 


WBSC Under 18 Fastball Championship

at New Zealand

7:30 pm Canada vs South Africa

The Softball Canada entry includes Owen Rahn of Durham, Jackson Pegelo from Cargill & Hepworth's Matthew Weiler



ATP 

at Marseille, France

9 am Denis Shapovalov vs  Alexander Bublik
10:30 Vasek Pospisil vs Stafanos Tsitsipas 
2:30 pm Felix Auger-Aliassime vs Egor Gerasimov 


at Delray Beach, USA

8 pm Milos Raonic vs Steve Johnson


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc